Avenbok 150-160 cm
| Mängdrabatt | |||
| 40-79 st 229.00 kr / st -23% |
80-119 st 219.00 kr / st -27% |
120-149 st 209.00 kr / st -30% |
150+ st 199.00 kr / st -33% |
Vill du ha senare leverans?
Lämna ett meddelande om önskemål på leveransvecka i Kassan när du lägger din beställning!
Stor-
säljare!
Exklusiv avenbokshäck till lågt pris!
Få ett rejält insynsskydd med snabbväxande och vackra avenbok. Med avenbok får du snabbt en tät och lättskött häck.
- Snabbväxande - minst 50 cm per år
- Skapar tätt och vackert insynsskydd
- Trivs utmärkt i både sol och skugga
Prisvärd och populär storlek!
Beteckning: Carpinus betulus.
Storlek: 150-160 cm (höjd vid leverans).
Rotsystem: Krukodlad, 5 liter.
Antal per löpmeter: 4 st (rekommendation).
Kan med fördel planteras i dubbla rader för ett snabbare och tätare resultat.
Kvalitet: Häckplanta.
Sluthöjd: 500 cm.
Beskärningstid: En gång vid midsommar och en gång i augusti/september.
Zon: 1-4. Se din odlingszon på den digitala Zonkartan.
Växtsätt: Upprätt. Genomgående stam.
Bladfärg: Ljusgrön.
Blommor: Oansenliga blommor, vingade frukter. Blommar i maj och juni.
Doft: Nej.
Vintergrön: Nej.
Övrigt: Tål hård beskärning. Växten gillar ej att stå blött utan behöver ha en väldränerad jord.
Kunder köpte även
Droppbevattning Gardena 25 meter
995 kr /st
Perennmix "Sol" 56-pack (4 kvm)
4995 kr
jmfr.pris 89.19 kr/st
Vidjehortensia 'Annabelle' 40-60 cm
199 kr /st
(796 kr/meter)
Plantjord Natur KRAV Rölunda 1950 liter (1 pall)
3995 kr /st
Så anlägger du en färdig gräsmatta
En noggrann markförberedelse är avgörande när du ska lägga gräsmatta på rulle. Börja med att se till att markytan är jämn och fri från större stenar. Lägg därefter ut gräsmattejord i ett lager på cirka 5 cm och plana ut ytan ordentligt för bästa resultat.
Gräsmatta på rulle är en färskvara och ska helst rullas ut samma dag som leverans. Vid temperaturer över 20 grader bör rullgräset läggas ut direkt. Vid mildare väder kan gräset läggas nästkommande dag, förutsatt att pallen delas så att rullarna får luft. Detta minskar risken för värmeskador och säkerställer god etablering.
Innan du börjar rulla ut gräsmattan är det viktigt att jorden är ordentligt fuktig. Lägg gräsrullarna omlott, cirka halva rullens längd, så att skarvarna låser sig och gräsmattan etableras jämnt. När gräsmattan är lagd ska den vattnas rikligt men kontrollerat. Vattna varje yta cirka 1 timme per dag. Fortsätt vattningen i 3–4 veckor och se till så att gräset är fuktigt men inte genomblött. Det går bra att gå försiktigt på gräsmattan under denna period, men undvik spring och lek tills rötterna har etablerat sig ordentligt.
Vi rekommenderar att du beställer 5–10 % extra gräsmatta utöver ditt beräknade behov, särskilt vid ojämna ytor där spill kan förekomma.














